Dowiedz się czym różni się SEO od Google Ads

Czym różni się SEO od Google Ads? Poznaj podstawy marketingu internetowego.

Mimo, że dla sporej części marketerów jest to zagadnienie wręcz elementarne, tak dla wielu osób dopiero wchodzących w branże marketingu internetowego, jest to temat potrafiący przysporzyć sporo kłopotów. Dziś postaram się w maksymalnie prosty sposób wyjaśnić różnicę pomiędzy pozycjonowaniem, a płatnymi działaniami reklamowymi w Google. 

Co to jest SEO?

 

Zacznijmy od podstaw, a więc wyjaśnijmy sobie czym tak naprawdę jest SEO. Skrót ten oznacza z języka angielskiego: Search Engine Optimization i jak jego nazwa wskazuje jest to optymalizacja strony internetowej pod silnik wyszukiwarki internetowej Google. W dużym uproszczeniu SEO to nic innego jak przystosowanie strony internetowej do wymogów Google w taki sposób, aby wyświetlała się ona jak najwyżej w wyszukiwaniach organicznych. Im wyższa pozycja w wyszukiwarce tym większa szansa, że osoba wpisująca słowa kluczowe zobaczy naszą stronę internetową.

SEO Jakub Papuga

 

Na to, która strona wyświetla się na pierwszym miejscu ma wpływ wiele czynników. Zaczynając od szybkości działania witryny, jej responsywności, ilości treści na stronie czy ilości i jakości stron linkujących do naszej domeny. Jest tego sporo, a te wymienione powyżej to tylko czubek góry lodowej, z którą walczą każdego dnia specjaliści od pozycjonowania stron internetowych. Temat ten jest bardzo rozległy i zagłębienie się w jego szczegóły spowodowałoby, że ten artykuł zamieniłby się w wielostronicowego ebooka. Dzisiaj, chcę Ci tylko pokazać różnicę pomiędzy pozycjonowaniem, a reklamami Google Ads. Dlatego teraz przejdźmy do tych drugich…

Co to jest Google Ads?

 

Jak sama nazwa wskazuje są to reklamy w Google. Na przestrzeni lat zyskały ogromną popularność, dlatego niemal każdy użytkownik Internetu, prawdopodobnie spotkał się z nimi wielokrotnie. Wyróżniamy tutaj kilka typów reklam takich jak: kampania produktowa, kampania w sieci wyszukiwania, kampania w sieci graficznej i kampania na YouTube. Jak one wyglądają? Krótka ściąga poniżej.

Reklama produktowa – to kafelki z produktami pojawiającymi się na stronie głównej Google lub w zakładce Google Zakupy w zależności od wyszukiwanego hasła, np: “czerwona bluza adidas”.

Kampania produktowa Google Ads

 

Reklama w sieci wyszukiwania – to reklama tekstowa pojawiająca się na stronie głównej Google lub na stronach partnerskich (np. onet.pl) w zależności od wyszukiwanego hasła, np. “sklep z elektroniką”.

 

Reklama w sieci graficznej Google – to nic innego jak banery reklamowe, które mogą być umieszczone na stronach należących do programu partnerskiego Google.

Banery reklamowe Google Ads

 

Reklama na YouTube – tak to też element Google Ads. To często frustrujące wideo, niemożliwe do pominięcia przez 6 sekund, to również reklamy od Google. W przypadku tego umiejscowienia, formatów reklamowych jest więcej, ale na tym etapie nie ma sensu wchodzić w szczegóły.

Reklama Google Ads na YouTube

 

Kampanie w Google Ads działają w taki sposób, że reklamodawca płaci za każde kliknięcie w reklamę (model PPC, z ang. Pay Per Click) – są od tego pewne odstępstwa, ale na tym etapie nie są nam one potrzebne do zrozumienia różnicy pomiędzy reklamami, a pozycjonowaniem. Ponadto tworząc kampanie reklamowe w sieci Google, możemy swobodnie dobierać słowa kluczowe, na które ma wyświetlać się reklama, dzięki czemu jesteśmy w stanie docierać do wąsko określonej grupy odbiorców.

Czym więc różni się SEO od Google Ads?

 

Znając już podstawowe definicje SEO oraz Google Ads jesteśmy w stanie zobaczyć różnice pomiędzy nimi. Największą z nich jest fakt, że w przypadku SEO nie płacimy Google’owi za każde kliknięcie w link. Tak naprawdę za SEO nie płacimy w ogóle, chyba że optymalizacją naszej strony internetowej zajmuje się specjalista od pozycjonowania lub agencja – wówczas płacimy im wyłącznie za wykonanie usługi. Natomiast w przypadku reklamy Google Ads, płacimy Google’owi za każde kliknięcie użytkownika w link kierujący do naszej witryny. Stawki za kliknięcie są różne i mogą wynosić od kilku groszy do nawet kilku złotych za kliknięcie – w zależności od popularności słów kluczowych czy konkurencyjności w branży. Jeśli przygotowanie kampanii podzlecamy specjaliście, to tutaj również czekają nas dodatkowe wydatki za obsługę.

 

Kolejną ważną różnicą pomiędzy pozycjonowaniem, a Google Ads jest kolejność wyświetlania się linków. Bowiem w pierwszej kolejności zawsze wyświetlają się płatne reklamy, a dopiero potem wyniki organiczne. Zrzut ekranu ukazujący to zjawisko zamieszczam poniżej.

 

 

Istotną różnicą jest też czas pojawienia się linków: w przypadku Google Ads pojawiają się one natychmiast po opublikowaniu kampanii, zaś w przypadku SEO – wyniki pojawiają się dopiero po zaindeksowaniu strony przez roboty Google, no i co ważne – zazwyczaj są one na szarym końcu wyników wyszukiwania Google i potrzeba sporo czasu i pracy, żeby znalazły się na pierwszej stronie.

 

Podsumowując, działania w Google Ads są doraźne na tu i teraz, dają od razu pożądany efekt, ale płacimy za każde kliknięcie w naszą reklamę. W przypadku SEO wyniki nie są widoczne od razu, jest to proces optymalizacji witryny, którego efekt jest jednak długotrwały. Wypozycjonowana strona może generować ruch przez bardzo długi czas w przeciwieństwie do Google Ads, który będzie generować ruch tak długo jak będziemy płacić.

 

Są to więc zupełnie dwa różne źródła ruchu, dlatego nie warto rezygnować z żadnego z nich. Wręcz przeciwnie, dobrze zaplanowana kampania Google Ads może uzupełniać braki pozycjonowania i odwrotnie.

Jakub Papuga

Mam wieloletnie doświadczenie w Facebook Ads oraz Google Ads. Miałem przyjemność pracować jako Manager działu PPC w jednej z najstarszych agencji social media w Polsce. Przeprowadziłem w swoim życiu kilkaset płatnych kampanii reklamowych. Od branży spożywczej, po modę, urodę i wiele, wiele innych. Tylko w poprzednim roku zysk wygenerowany z reklam, które tworzyłem wyniósł ponad 8 mln zł. Jestem również współautorem funkcjonalności Social Advertisement w edrone – narzędzia, które dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji daje nowe możliwości reklamowe dla e-commerce w social mediach.
  • Opens in a new tab
Zapisz się do newslettera

Pozostańmy w kontakcie !

Zapisz się do newslettera